Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Ollier hastalığı (Multipl Enkondromatosis) | Yazdır |

OLLIER HASTALIĞI (MULTİPL ENKONDROMATOZİS)

Enkondrom, kemik içinde büyüme plaklarına yakın yerleşimli kıkırdak dokunun iyi huylu tümörlerine verilen isimdir. Eğer, enkondromlar birden fazla kemikte görülürse buna multipl enkondromatozis yada olier hastalığı denilmektedir. Eğer beraberinde hemanjiomlarda görülürse Mafucci sendromu denilmektedir.

Ollier hastalığı neden kaynaklanır?

Ollier hastalığında ailevi geçiş ve kalıtım özellikleri görülmemektir. Genetik olarak mutasyonlar görülmekte olup hastalık kendiliğinden görülmektedir. Yapılan çalışmalar, Ollier hastalığının görülmesi için enaz iki genetik mutasyonun olması gerektiğni işaret etmektedir.

Ollier hastalığı ne sıklıkla görülür?

Ollier hastalığı insidansı 1/100.000 dür. Erkek/kız oranı 2 olup sıklıkla 10 yaş altı teşhis koyulur.

Ollier hastalığı vücudun hangi bölgelerini tutar?

Enkondromalar vücudun her iki taraflındal görülmesine rağmen bir tarafta daha fazla görülebilir. El ve ayakların kısa tübüler kemikleri yanında kol ve bacakların uzun kemiklerini de tutarlar. Tutulan bölgede büyümeyi etkilemeleri ile genu varum, genu valgum gibi açısal deformitelerin yanında kısalıklara da yol açabilir.

Ollier hastalığında kötü huylu tümöre dönüşme olasılığı var mıdır?

Ollier hastalığında, kondrosarkoma, osteosarkoma ve diğer tümörlere dönüşme riski % 25-30 hastada görülebilmektedir.

Ollier hastalığı tanısında hangi tetkikler yapılır?

Sıklıkla direk radyografiler yeterli olurken açısal deformitelerde ortoröntgenografiler, ağrı ve enkondromada büyüme durumunda tomografi, MR ve kemik sintigrafisi tetkiklerine ihtiyaç duyulabilir. Şüpheli olgularda biyopsi gerekebilir.

Ollier hastalığında nasıl bir tedavi uygulanır?

Ollier hastalığında, hastanın hareket kabiliyetinin ve el fonksiyonlarının idamesi için ortez kullanımı ve fizik tedavi gerekli olabilmektedir. Ayrıca, açısal deformiteler ve kısalıkların tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (2)
  • zafer aktaş  - ollier
    sayın hocam size çok teşekkür ederim bizlere bilgi verdiğiniz için ben sivastan zafer benim oğlm 8 yaşında sol bacağında eğrilik var diye doktora götürdük bizi acil ankaraya sevk ettiler orda ollier hastalığı teşhisi kondu sol uyluk kemiğinde ve leğen kemiğinde kaburgalarda sol diz kapak çevresinde tümür var ankaradaki doktor bacakta eğrilik yok diz kapağın sol kısmı gelişmemiş ondan eğrilik var dedi ve haziran ayına amaliyat için bize randuvü verdi bana ne yapmamla ilgili acil bilgi verirmisiniz sol el iki parmağındada orta ve yüzük parmağında şişlik sertlik var bu ollier olabilirmi beni aydınlatırmısınız saygılarımı sunarım zafer aktaş 05366937199
  • DrSerefAktas  - Olier Hastalığında şişlikler
    Olier hastalığında tutulan bölgelere bağlı olarak fonksiyon kaybı yada kemiklerde açılanmalar olabilmektedir. Çoğunlukla takip yeterli olmakla beraber bazı hastalarda cerrahi müdahaleler de gerekebilmektedir. Hastanın tedavi planı ancak muayene ve radyografilerinin incelenmesi ile net olarak yapılabilmektedir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.