Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Nonossifiye fibroma | Yazdır |

Nonossifiye fibrom

Nonossifiye fibrom nedir?

Nonossifiye fibroma, kemik içindeki bağ dokusunun gelişim anormalisidir. Sadece kemiğin korteksi içinde yer alan küçük olanlarına fibroz kortikal defekt denilmektedir. Nonossifiye fibromların 1/3  ten fazlası çocuklarda görülür. İki taraflı olgularda bildirilmiştir. .Distal femur, proksimal tibia ve distal tibia uçları en sık yerleştiği bölgelerdir. Nonossifiye fibrom (NOF) bir çok uzman tarafından tümör benzeri lezyonlar içinde değerlendirilmektedir.

Nonossifiye fibromun klinik bulguları nelerdir?

Nonossifiye fibrom ve fibroz kortikal defekt klinik bulgu vermediği için genelde başka bir nedenle yapılan radyolojik tetkiklerle tesadüfi olarak tanı almaktadır. Nonossifiye fibrom, patolojik kırığa neden oldu ise kırığa bağlı ağrı ve diğer bulgular görülür.

Nonossifiye fibromada radyolojik bulgular nelerdir?

Nonossifiye fibrom sıklıkla kemiğin metafiz bölgesinde ve eksantrik olarak yerleşir. Çocuk büyüdükçe, kemiğin uç kısmında uzaklaşarak diyafize  doğru yer değiştirir. %18 vakada, birden fazla sayıdadır. Sabun köpüğü görüntüsünü taklit eden lobüle yapı gösterir. İnce bir sklerotik kenar ile sınırlıdır. Tanı da radyografi yeterli olurken bazı olgularda MR ve BT tetkikleri istenebilir.

Nonossifiye fibromda  tedavi  nedir?

Patolojik kırık riski oluşturmayan, küçük nonossifiye fibromlarda (kemiğin çapının yarısını geçmeyen lezyonlarda) takip yeterlidir. Nonossifiye fibromlarda zaman içinde gerileme sık görülür. Tübüler kemik remodalizasyonu ile iyleşme görülebilir. Büyük nonossifiyefbromlarda, eğer lezyonun çapı kemik çapının yarısını geçerse kırık riski olduğu düşünülerek küretej+greftleme yapılabilir.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (0)
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.